23 czerwca 2021

Infekcje grzybicze są czymś, co może spotkać każdego z nas. Mogą występować w różnych miejscach na naszym ciele. Już sama nazwa „grzybica”, źle się kojarzy i odstrasza ludzi. Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl, jest to, że ktoś może nie dbać o swoją higienę. Jest to jedna z przyczyn, przez które grzybica, może powstać. Jednak nadmierna higiena osobista, równie często stanowi przyczynę wystąpienia choroby. Człowiek, który zmaga się z grzybicą, jest narażony na nieprzyjemne objawy oraz duży dyskomfort. 

Grzybica powodowana jest przez grzyby, które są wysoce zaraźliwe, mogą je przenosić ludzie oraz zwierzęta. Organizmy te najczęściej atakują naszą skórę i paznokcie. Doskonałym warunkami dla rozwoju grzyba są ciepło, wilgoć i brak światła, w takich warunkach organizm ten może rozwijać się bez najmniejszego problemu. Możemy wyróżnić trzy różne rodzaje grzybicy: Dermatofitozy, Drożdżyce oraz Pleśnicę. 

Człowiek narażony jest na złapanie infekcji w miejscach publicznych, takich jak baseny, toalety, sauny czy nawet na siłowni. Natomiast nawet jak dojdzie do zakażenia się grzybicą, trzeba umieć szybko rozpoznać jej objawy, które przy tym idą. Grzybicę skóry można rozpoznać po pojawieniu się na skórze dużych zaokrąglonych rumieńców. Jest to najbardziej charakterystyczny z symptomów choroby, którego człowiek nie jest w stanie nie zauważyć. Zmiana w takiej postaci może przejawiać się także dużą ilością okręgów na skórze. Dyskomfort w tej sytuacji powoduje duża potrzeba podrapania się, jednak za wszelką cenę nie można tego robić, aby nie roznieść infekcji na pozostałe obszary ciała.  Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest ignorowanie chęci podrapania się, mimo tego, że jest to bardzo ciężkie. 

Wszystkie objawy grzybicy nie powinny być lekceważone. Aby dobrze zwalczyć infekcję, należy jak najszybciej zacząć działać. Najlepiej jest się na początku udać do lekarza, który przepisze odpowiednie maści bądź leki na walkę z infekcją grzybiczą. To samo dotyczy stóp i paznokci,  gdzie rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe podjęcie działań jest tak samo istotne. 

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie jakiekolwiek z powyżej wspomnianych problemów, zgłoś się do naszej przychodni, a pomożemy uporać Ci się z dokuczającą dolegliwością. Twoje zdrowie jest dla nas ważne, dlatego pozwól nam o siebie zadbać. Postawimy odpowiednią diagnozę i zaplanujemy całe leczenie.