28 października 2021

Choroby układu krążenia oraz serca, w dalszym ciągu są najczęstszą przyczyną zgonów na terenie naszego kraju. Liczba ta niestety z roku na rok nieustannie rośnie — szacuje się, że na zawał serca każdego roku umiera ponad 15 tys. Polaków. Choroba ta potrafi rozwijać się przez całe lata, jednak nie to jest najstraszniejsze. Najgorszą rzeczą przy tej dolegliwości jest brak widocznych objawów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wykonywać regularne badania profilaktyczne — dzięki, którym będziemy w stanie wykryć nieprawidłowość, co da nam większą szansę na powrót do pełnego zdrowia.

Z

Kiedy dochodzi do ataku serca? 


W momencie, gdy do naszego serca nie dopływa krew, serce zaczyna powoli obumierać —  dochodzi wtedy do martwicy, która stopniowo obejmuje cały mięsień sercowy. Do takiego stanu mogą, doprowadzić różne choroby układu krążenia, które odcinają dopływ krwi do naszego serca — do tych chorób zalicza się między innymi miażdżycę, zakrzepicę i nadciśnienie tętnicze. 

Z

ZA

Jakie są przyczyny zawału mięśnia sercowego?


Nie tylko wspomniane wcześniej choroby układu krążenia, mogą doprowadzić do takiej choroby. Nieodpowiedni styl życia, także może zaprowadzić nas do zawału. Elementy niewłaściwego stylu życia, które mogą doprowadzić do zawału, to między innymi niewłaściwa dieta, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, otyłość, wysoki cholesterol, palenie papierosów, zażywanie środków odurzających, cukrzyca oraz nadmierny stres. 

Z

ZA

Jak można uniknąć zawału serca? 


Aby uniknąć spotkania z zawałem serca, wystarczy zastosować się do czterech prostych zasad —  każdy z nas je zna, ale nie każdy stosuje je w życiu codziennym.

Unikaj cukrów prostych. Niestety to właśnie cukry proste, są główną przyczyną powstawania nadmiaru cholesterolu. Znajdują się one w różnego rodzaju produktach, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy. 

Wprowadź do diety tłuszcze. W twojej diecie powinny znaleźć się najróżniejsze tłuste ryby — na przykład takie jak łosoś, czy karp. Znajduje się w nich bardzo dużo kwasów omega-3, który odpowiada za obniżenie ciśnienia, działa przeciwzapalnie i co najważniejsze, zapobiega tworzeniu się zatorów. 

 

 

Zaimplementuj ćwiczenia w swoim życiu. Obecnie rzeczywistości, coraz więcej ludzi prowadzi siedzący tryb życia, który nie sprzyja aktywności fizycznej. Codzienna dawka ruchu, zamiast się zwiększać, tylko maleje. Aby poprawić taki stan rzeczy, wystarczy zwiększyć dzienną dawkę ruchu — można na przykład chodzić na kilkugodzinne spacery.

Staraj się zmniejszyć wpływ stresu na codzienne życie. W obecnych czasach unikanie sytuacji stresowych jest bardzo ciężkie — z pomocą mogą nam przyjść różne techniki relaksacyjne np. medytacja. Trzeba pamiętać, że ciągły stres zwiększa poziom hormonu stresu, a następstwem tego jest podniesione ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych — przy tym pomogą nam techniki antystresowe.

 

Zastosowanie się do tych czterech prostych zasad, nie tylko pomoże Ci zapobiec zawałowi, ale także różnym innym chorobom układu krążenia. Pamiętaj, że szybka reakcja oraz częste badania uchronią cię przed zawałem serca, jak i przed jego negatywnymi skutkami.

Skorzystaj z usług naszej przychodni, a uzyskasz bezpieczną i kompleksową opiekę. W naszej poradni kardiologicznej wspólnie zajmiemy się leczeniem Twojego serca — zaczniemy od podstawowej diagnozy, a skończymy na specjalistycznym leczeniu.

 

Pamiętajcie, że jesteśmy do Waszej dyspozycji, kiedy  tego potrzebujecie.