20 stycznia 2021

8 grudnia ubiegłego roku, rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Zatwierdzenie każdej szczepionki, odbywa się za pośrednictwem Komisji Europejskiej. Po tym jak szczepionka firmy Pfizer/BionTech przeszła szczegółowe badania, została zatwierdzona 21 grudnia 2020 r., przez Komisję Europejską. Założono, że osoby zainteresowane szczepieniem w Polsce, będą mogły to zrobić, w zależności od sytuacji i miejsca m.in.: w placówkach POZ., innych placówkach medycznych, a także w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych czy przez mobilne zespoły szczepiące.

Narodowy Program Szczepień został podzielony na cztery zasadnicze etapy:

– W tak zwanym Etapie „0” zaszczepieni zostali pracownicy służby zdrowia, w tym personel medyczny, pracownicy DPS/MOPS, personel administracyjny i pomocniczy pracujący w placówkach medycznych. Ponadto zaszczepieni zostali pracownicy aptek, hurtowni farmaceutycznych, studenci i wykładowcy uczelni medycznych.

– Etap 1, zakładał szczepienia pracowników zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także innych miejsc, w których przebywają chorzy. Ponadto szczepieniem objęto osoby starsze, powyżej 60. roku życia, według ściśle ustalonego harmonogramu. Zaszczepieni mają zostać także przedstawiciele służb mundurowych i nauczyciele.

– Etap 2, to szczepienie kluczowych grup zawodowych, wśród których, znaleźli się między innymi pracownicy urzędów bezpośrednio zaangażowanych w walkę z epidemią, są to np. pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych. W tym etapie zaszczepieni zostać mają także przewlekle chorzy, którzy poprzez choroby współistniejące zagrożeni są ciężkim przebiegiem COVID-19.

– Etap 3, to powszechne szczepienie pozostałej części dorosłej populacji naszego raju. Wśród nich warto zwrócić uwagę na przedsiębiorców i pracowników sektorów, które w sposób szczególny ucierpiały na mocy rozporządzeń ograniczających ich działanie i funkcjonowanie.

Tylko i wyłącznie dzięki wspólnemu wysiłkowi, solidarnością, zaangażowaniem i współpracą jesteśmy w stanie pokonać pandemię koronawirusa. Szczepionka daje możliwość przerwania transmisji z człowieka na człowieka, każda z zaszczepionych osób ma szanse przerwać łańcuch zakażeń. Pamiętajmy, że nasze zaszczepienie to nie tylko ochrona nas samych, ale także najbliższych: dziadków, rodziców, rodzeństwo, krewnych, dzieci czy przyjaciół. Większa liczba zaszczepionych osób, to szansa na powrót do normalności, szybsze otwarcie polskiej gospodarki, w tym: hoteli, restauracji. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będziemy mogli wyjechać na wymarzony urlop i w pełni cieszyć się jego walorami.