22 października 2020

Unikasz jedzenia jajek, bo boisz się cholesterolu?

Kurze jajka należą do najbardziej pożywnych pokarmów na świecie.

W rzeczywistości jedno jajko zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne do przekształcenia pojedynczej komórki w całego kurczaka.

Jaja zyskały jednak złą reputację, ponieważ żółtka mają wysoką zawartość cholesterolu.

Przejrzyjmy się temu bardziej.

Cholesterol nie jest takim oczywistym tematem. Im więcej go jesz, tym mniej produkuje go twoje ciało. Z tego powodu zjedzenie kilku jajek nie spowoduje wysokiego wzrostu poziomu cholesterolu. Ile jaj można więc bezpiecznie jeść dziennie?

Jak Twoje ciało reguluje poziom cholesterolu?

Cholesterol jest często postrzegany jako coś negatywnego. Dzieje się tak, ponieważ niektóre badania powiązały wysoki poziom cholesterolu z chorobami serca i wczesną śmiercią.

Prawda jest taka, że ​​cholesterol odgrywa bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Jest to cząsteczka strukturalna, która jest niezbędna dla każdej błony komórkowej.

Jest również niezbędnym elementem produkcji hormonów, takich jak testosteron, estrogen i kortyzol.

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest cholesterol, Twój organizm opracował swoje sposoby, aby regulować i zapewnić jego wystarczającą ilość.

Jak widzisz, całkowite wyłączenie cholesterolu z diety nie jest dobrym rozwiązaniem.

Twoja wątroba będzie się starała wyprodukować wystarczającą ilość cholesterolu, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Ale kiedy jesz dużo pokarmów bogatych w cholesterol, twoja wątroba zaczyna produkować go mniej, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi poziomu cholesterolu.

Niemniej jednak należy unikać spożywania nadmiernych ilości cholesterolu, jeśli jego poziom we krwi jest podwyższony.

Typowe zalecenia obejmują maksymalnie 2–6 żółtek tygodniowo. Brakuje jednak naukowego wsparcia dla tego ograniczenia.

Pokarmy, które zazwyczaj dodajemy do jajek, takie jak boczek, kiełbasa i szynka, mogą zwiększyć ryzyko chorób serca bardziej niż jajka. Ponadto sposób gotowania jajek i innych potraw – zwłaszcza smażonych na oleju lub maśle – może odgrywać większą rolę w zwiększonym ryzyku chorób serca niż same jajka.

Skonsultuj się z lekarzem

Jeżeli przestałeś jeść jajka w obawie o podwyższony poziom cholesterolu, możesz spowodować zupełnie odwrotną rekcję organizmu.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, wykonaj odpowiednie badania i wybierz bezpieczną dla Ciebie dietę.