20 sierpnia 2019

Pieczenie pochwy u kobiet to bardzo częsta przypadłość. Może być to objaw infekcji intymnych.

Ich pojawieniu się latem sprzyja wilgoć, wysokie temperatury na zewnątrz, nieodpowiednia bielizna, kąpieli w miejscach publicznych oraz antykoncepcja. W takich warunkach mogą się rozwinąć zagrażające zdrowiu mikroorganizmy.

Pieczenie może sygnalizować niebezpieczne choroby.

GRZYBICZE ZAPALENIE POCHWY

Często towarzyszy mu również suchość pochwy, zaczerwienienie, grudkowata wydzielina o zapachu drożdży. Pieczenie może się nasilać po stosunku lub przed miesiączką.

REAKCJA ALERGICZNA

Pojawia się na skutek nadwrażliwości na niektóre składniki kosmetyków, podpaski czy dezodoranty, proszki do prania, bieliznę wykonaną z materiałów syntetycznych.

Jeżeli po zrezygnowaniu z „podejrzanych” preparatów i bielizny po kilku dniach świąd ustąpi, można uznać, że to właśnie była przyczyna dyskomfortu.

ZAPALENIE CEWKI MOCZOWEJ ORAZ PĘCHERZA MOCZOWEGO

Zapaleniu cewki moczowej towarzyszy ból, pieczenie, częste oddawanie moczu, również o porze nocnej, ból u dołu pleców. Mogą występować również inne objawy, takie jak złe samopoczucie, gorączka, ból brzucha i głowy, wymioty.

Zapalenie pęcherza  objawia się najczęściej parciem na pęcherz, bólem w podbrzuszu, bólem i pieczeniem przy oddawaniu moczu, a nawet występowaniem krwi w moczu.

ANTYKONCEPCJA

Pieczenie może wystąpić, gdy stosujesz antykoncepcję hormonalną, ponieważ zwiększa ona

ryzyko zachorowania na grzybicę okolic intymnych.

Możesz wtedy odczuwać pieczenie, świąd, ból podczas stosunku seksualnego i w czasie oddawania moczu. Często występują też upławy.

Gdy piecze… należy udać się do lekarza. Specjalista zaleci odpowiednie badania.

Zaniedbanie objawów infekcji intymnych może prowadzić do stanów przewlekłych, rozprzestrzeniania się infekcji w drogach rodnych, a nawet niepłodności.

Na taką dolegliwość warto zareagować jak najszybciej, aby w organizmie nie doszło do żadnych niepokojących zmian.