13 sierpnia 2018

Za większość chorób serca odpowiada niezdrowy tryb życia. Najbardziej destrukcyjny wpływ ma brak ruchu i dieta bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Niewielu z nas zdaje sobie również sprawę, że niedoleczone infekcje również potrafią być niebezpieczne dla serca.

Lato z jednej strony zachęca do wzmożonego ruchu, jednak z drugiej strony wysokie temperatury działają zniechęcająco. Podpowiadamy więc, jak zadbać o kondycję serca w sposób bezpieczny.

  1. Wybieraj tereny nizinne, gdzie nie grożą Ci zmiany ciśnienia związane ze zmianami wysokości, poza tym spacery po płaskiej powierzchni na pewno nie przeciążą możliwości Twojego serca.
  2. Nawadniaj organizm – miej zawsze przy sobie butelkę wody. Odwodnienie powoduje zagęszczenie krwi, powstają wówczas skrzepy, przy których prawdopodobieństwo wystąpienia zawału wzrasta wielokrotnie.
  3. Chroń się przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych – osłaniaj głowę, zwłaszcza w godzinach południowych. W sytuacji przegrzania rozszerzają się naczynia krwionośne, co przyspiesza pracę serca, które w konsekwencji zużywa zbyt duże ilości tlenu.
  4. Dieta – korzystaj z tego, co daje nam lato. Mamy niemalże nieograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców.
  5. Nie zapominaj o lekach, które bierzesz. Jeżeli planujesz wyjazd, udaj się do kardiologa, by uzupełnić zapas.

Jeżeli odczuwasz dolegliwości ze strony serca, koniecznie udaj się do naszej Przychodni. Czekamy na Ciebie 🙂