15 sierpnia 2021

Pandemia wstrząsnęła całym światem. Postawiła ludzi, rządy, opiekę zdrowia, w trudnej, nieprzewidywalnej sytuacji. Nie mieliśmy przygotowanego planu działania. Życie samo rysowało scenariusze. Pomimo tego, że aktualnie liczba osób zakażonych jest zdecydowanie mniejsza, nie można wykluczyć tak zwanej 4 fali pandemii. Niestety procent osób zaszczepionych nie jest do końca satysfakcjonujący. Obecnie w Polsce zaszczepionych pełną dawką jest ok. 43 %, a na całym świecie 13,3 %. Jedynym sposobem na zwalczenie pandemii, oprócz dyscypliny związanej z wymogami sanitarnymi, są, jak wskazują lekarze i naukowcy, szczepienia populacyjne.

Ci, którzy przeszli Covid-19, wbrew temu, o czym potrafią dyskutować na forach internetowych osoby sprzeciwiające się szczepieniom lub w ogóle kwestionujące istnienie wirusa, wiedzą, że Covid-19, nie jest zwykłym przeziębieniem. Do najczęstszych objawów choroby należały: kaszel, duszności, gorączka, dreszcze, brak smaku i węchu. Cięższy przebieg kończył się hospitalizacją, a niejednokrotnie, pomimo starań lekarzy, zniszczenia płuc u pacjentów były tak ogromne, że nie było możliwości uratowania. Objawy wirusa u pacjentów, którzy mieli tzw. choroby współistniejące, dawały często inne objawy i cięższy przebieg choroby.

Mimo tego, iż zdecydowana większość zakażonych pokonuje chorobę, nie oznacza to końca problemów zdrowotnych. Coraz częściej zauważane są powikłania, które mogą wystąpić na długo po przebyciu infekcji. Pacjenci tacy, niejednokrotnie wymagają wdrożenia specjalnych procesów leczenia i rekonwalescencji. Jak wynika z badań, 80% pacjentów zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 zauważa u siebie co najmniej jeden objaw choroby. Jest to zjawisko na tyle powszechne, że doczekało się już opracowań naukowych. Próbuje się też nadać grupie takich objawów swoistą nazwę. Autorzy posługują się takimi pojęciami jak „po-ostry zespół covidowy”, „zespół pocovidowy” ,czy „manifestacje po-covidowe”.

objawy po-covidowe

Tak zwani „ozdrowieńcy” skarżą się w ok. 58 % na odczuwane częściej, niż zazwyczaj zmęczenie.  Nagminnym objawem są też bóle głowy (44 %), wypadanie włosów (25 %), duszności (24 %), zaburzenia smaku (23 %), bóle stawów (19 %). Specyficzną grupę objawów stanowią zgłaszane przez pocovidowców zaburzenia koncentracji. Aż 27 % osób zauważa u siebie spowolnione reakcje na bodźce, gorsze kojarzenie faktów, problemy z pamięcią. Takie zjawisko zyskało miano tzw. „mgły covidowej”. Nie dotyczy ono tylko osób w słusznym wieku, ale jest zgłaszane także często przez nastolatków. Wśród powikłań neurologicznych wymienia się zarówno objawy ze strony układu nerwowego, jak również problemy na tle psychicznym. Od lipca zeszłego roku tworzone są w całej Polsce ośrodki, które zajmują się pomocą dla osób zmagających się ze skutkami przebytego koronawirusa. Pacjenci mogą w nich znaleźć pomoc specjalistów, w tym pomoc psychologiczną.