25 lipca 2021

Choroby gardła dużo częściej kojarzą nam się z okresem Zimy — kiedy to wieje lodowaty wiatr, a temperatura jest o wiele niższa niż w czasie lata. Wtedy złapanie przeziębienia, grypy czy nawet zapalenia gardła jest o niebo prostsze. Jednak czy wiedzieliście, że infekcja gardła może nas dopaść nawet latem? Może się tak zdarzyć. Przede wszystkim mówimy tu o Anginie — najbardziej nieprzyjemnej infekcji charakterystycznej dla letnich, upalnych dni.

Czym w ogóle jest Angina?

Jest to ostre zapalenie migdałków oraz błony śluzowej gardła, które ma podłoże wirusowe lub bakteryjne. Jest niezwykle zakaźna, dlatego trzeba uważać na kontakt z osobą chorą — zarazić można się wyłącznie drogą kropelkową.

Jakie objawy występują przy anginie?

Pierwsze oznaki to między innymi ból gardła i ogóle osłabienie — są to pierwsze dwa niepokojące symptomy. Wraz z rozwojem choroby, mogą pojawić się przejawy wskazujące na wirusowe lub bakteryjne pochodzenie anginy. Jeżeli towarzyszy nam kaszel, katar, chrypka, ból gardła, zaczerwienienie i obrzęk gardła, gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, biegunka, obecność pęcherzyków i owrzodzeń na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła świadczy to o wirusowym przechodzeniu choroby.

Natomiast gdy pierwsze oznaki pojawią się nagle, będziemy mieć do czynienia z anginą bakteryjną, która przebiega o wiele szybciej i gwałtowniej.

Jakie powikłania możemy napotkać po anginie?

Problem, możemy napotkać jedynie, gdy choroba podlega niewłaściwemu leczeniu lub jego całkowitemu braku. Wtedy możemy napotkać powikłania ropne takie jak ropień około migdałkowy czy zapalenie zatok.

zapalenie zatok – powikłania po anginie

Jak wygląda leczenie po anginie?

Długość leczenia i typ terapii, zależy od rodzaju anginy, którą u nas zdiagnozowano. Przy anginie o podłożu wirusowym podawane są leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Przy anginie bakteryjnej osoba chora poddawana jest terapii penicyliną — zaleca się, także całkowitą izolację chorego w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia się.  Poszerzonej terapii oraz dalszych badań wymagać będą osoby, u których wystąpiły powikłania oraz powracające zapalenie gardła.

Jak widać, angina jest uporczywą chorobą, którą trzeba szybko zwalczyć. Jeśli zaobserwowałeś u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o zapaleniu, zgłoś się do naszej placówki. Wspólnie ustalimy przyczynę i postaramy się jej zaradzić.

Bagatelizując objawy, nie uporasz się z problemem. Szczególnie w późniejszym etapie, gdy przerodzą się w poważne schorzenia, których leczenie będzie naprawdę trudne i uporczywe.