14 lipca 2021

Wirus HPV, zwany również wirusem brodawczaka ludzkiego to obecnie jeden z najpopularniejszych patogenów kancerogennych. Szacuje się, że około 80% populacji zostało nim zakażonym. Wyróżnia się około 100 odmian szczepów tego wirusa, z których tylko część stanowi zagrożenie nowotworowe. Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową, podczas kontaktów seksualnych. 

 

 

CZYM JEST WIRUS BRODAWCZAKA LUDZKIEGO?

Wirus HPV jest patogenem występującym w 100 różnych odmianach. Część z nich posiada niskoonkogenny charakter, jednak pozostałe są ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu seksualnego. Szacuje się, że obecnie około 80% ludzkości jest zakażona wirusem HPV. 

Do odmian niskoonkogennych zaliczamy odmiany: 6, 11, 30, 40, 42, 53, 66, 68, 69, natomiast do wysokoonkogennych: 16, 18, 31, 33, 39, 45, 51, 52, 67. 

 

 

JAK ZAPOBIEGAĆ ZAKAŻENIU?

Do zakażenia dochodzi głównie drogą płciową, dlatego jedną z form przeciwdziałania jest stosowanie prezerwatyw, które zmniejszają ryzyko zachorowania, lecz nie wykluczają go w całości. Istnieją również badania pokazujące, że na wirusa HPV chorują również dziewice. W takim przypadku dochodzi do zakażenia przy nieodpowiedniej higienie np. stosowaniu tych samych ręczników. Najlepszą formą zapobiegania rozwojowi choroby są regularne badania cytologiczne. Taką profilaktykę powinniśmy stosować minimum raz na pół roku. 

 

 

JAK WYGLĄDA LECZENIE ?

W przypadku, kiedy dojdzie do zakażenia, konieczne jest zastosowanie działań wspomagających odbudowę odporności organizmu, tak, aby był on w stanie sam poradzić sobie z wirusem. Niestety nie istnieje uniwersalny lek, dzięki któremu jesteśmy całkowicie się wyleczyć. W skrajnych okolicznościach, w których mamy do czynienia z nowotworową odmianą wirusa HPV stosuje się leczenie chemio i radioterapią oraz zabiegi chirurgiczne. 

 

CZY MĘŻCZYŹNI RÓWNIEŻ CHORUJĄ ?

Wirus HPV dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. W przypadku męskiego organizmu zakażenie bardzo często przechodzi bezobjawowo aż do momentu rozwinięcia się choroby. Do najbardziej niebezpiecznych konsekwencji należy nowotwór głowy i szyi. Bardzo często zdarzają się również takie schorzenia jak rak dróg oddechowych, brodawki jamy ustnej lub rak odbytu. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przy dużej ilości partnerek seksualnych, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie w postaci prezerwatywy.

 

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o zarażeniu wirusem HPV koniecznie umów wizytę w naszej poradni ginekologicznej. W przypadku stwierdzenia choroby lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie. Profilaktyką dla zakażenia są również szczepienia, jednak przed ich wykonaniem niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Pamiętaj, nie jesteś sam.