10 czerwca 2021

Światło niebieskie to rodzaj promieni, z  którymi spotykamy się na co dzień, w pracy lub w domu. Ze względu na jego wpływ na nasz organizm, powinniśmy do tego tematu podchodzić szczególnie świadomie, aby w dłuższej perspektywie zyskać na zdrowiu swoim i najbliższych.

Jak działa niebieskie światło?

Światło jest jednym z podstawowych czynników, które moduluje zegar biologiczny i oddziałuje  najsilniej na aktywność organizmów. Promienie niebieskie szczególnie wyróżniają się na tle pozostałych, ponieważ znajdują się one zarówno w zakresie promieniowania słonecznego jak i również są składową światła emitowanego sztucznie. Dowiedziono, że ma ono zdolność hamowania melatoniny – czyli tak zwanego hormonu snu, który reguluje wiele procesów fizycznych, zachodzących w ludzkim organizmie. Odpowiedni poziom melatoniny pełni funkcję utrzymywania poprawnej równowagi snu.

Czy światło niebieskie szkodzi zdrowiu?

Długotrwała ekspozycja na  światło niebieskie sprawia, że w organizmie dochodzi do rozregulowania zegara biologicznego, czego następstwem staje się bezsenność trwająca kilka dni, a w skrajnych przypadkach, nawet kilka miesięcy. Zdarza się również, że promienie niebieskie odpowiadają za  wydłużenie okresu latencji snu, czyli czasu oczekiwania na zaśnięcie. Lekarze zwrócili również uwagę,  że zbyt długa ekspozycja na światło niebieskie może zakłócić stężenie kortyzolu we krwi, a  także wywołać zaburzenia psychiczne. Docieranie zbyt dużej ilości promieni do naszego organizmu powoduje również obniżenie odporności oraz występowanie chorób sercowo- naczyniowych. Światło niebieskie nie tylko wpływa na zahamowania melatoniny. Jego nadmiar może także powodować uszkodzenie narządu wzroku. Na tę konsekwencję szczególnie narażone są dzieci, ponieważ ich oczy nie potrafią jeszcze we właściwy sposób przetwarzać światła niebieskiego.

Zalety światła niebieskiego

Pomimo że światło niebieskie ma dużo wad, nie musi być takie złe. Naukowcy sądzą, że ma ono niekiedy pozytywny wpływ na ludzki organizm. Pobudza nas do działania, zwiększając naszą koncentrację i wydolność, zapobiega też rozwojowi stanów zapalnych. Niektórzy uczeni twierdzą, że stanowi ono dobry  środek wspomagający w leczeniu wielu problemów dermatologicznych takich jak łuszczyca, trądzik łagodny i atopowe zapalenie skóry. Światło może też pomóc w spowolnieniu zmian demencyjnych oraz spowalnia przebieg i postęp choroby alzheimera.

Jak widać, wpływ światła niebieskiego ma swoje złe i dobre strony. Jeśli zaobserwowałeś u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o chorobie, zgłoś się do naszej poradni. Wspólnie ustalimy przyczynę i postaramy się jej zaradzić. Nie ignoruj żadnych objawów. W późniejszym etapie mogą przerodzić się one w poważne schorzenia, których leczenie będzie bardzo trudne do wykonania.