08 marca 2021

Z ogromną radością witamy w naszej Przychodni najmłodsze dzieciątka. Już od pierwszych dni otaczamy je opieką medyczną, by Rodzice mogli z radością przyglądać się rozwojowi malucha.

Przygotowanie pierwszej wyprawki dla dziecka, to dla rodziców, a w szczególności dla samych matek szczególna chwila. Małe ubranka, różnego rodzaju akcesoria, to widok, który rozczuli każdego z nas, a także pobudzi i tak już szeroką wyobraźnię. Warto w szaleństwie „wyprawkowym” postawić na przemyślanie zakupy i zadbanie o najpotrzebniejsze produkty pierwszej potrzeby. Warto zwrócić uwagę na rzeczy, które otrzymamy lub już otrzymaliśmy od rodziny znajomych i kupić te, które nie zostały nam już przekazane. Pamiętajmy także o tym, by postawić na jakość, a nie ilość ubrań, a także o fakcie, że nasze maleństwo bardzo szybko wyrasta ze swoich ubranek.

Warto podzielić wyprawkę maleństwa na kilka poszczególnych grup. Pierwszym z nich będzie codzienna pielęgnacja. Nie ma co ukrywać, jest to proces, wymagający każdego dnia tak samo wysokiego skupienia i dokładności. O czym, w tym wypadku powinny pamiętać wszystkie mamy?

Pieluchy jednorazowe. Szczególnie w pierwszych tygodniach życia noworodka, konieczne może być przewijanie każdego dnia nawet kilkanaście razy dziennie. W tym czasie rodzice będą testować pieluszki, które nie powodują uczuleń, lub nie odparzają małego, delikatnego ciała. Chusteczki nawilżane, przewijak, aspirator do nosa lub gruszka, maść na odparzenia, różnego rodzaju kremy, szczotka do włosów (nie chodzi o samo układanie fryzury, ale o masaż skóry głowy) – to lista kolejnych produktów niezbędnych do codziennej pielęgnacji.

Kolejny punkt wyprawki to ubranka dla dziecka. Przede wszystkim powinno łatwo się je zakładać, idealnie gdyby nie miały na plecach guzików. Świeżo upieczeni rodzice powinno wybierać ubrania bez zbędnych ozdób, falbanek, w skrócie im prościej, tym lepiej. Konieczne, by ubrania uszyto z naturalnych materiałów, np. z czystej bawełny, dzięki czemu dziecko nie zostanie narażone na powstanie na ciele potówek.

Niezwykle istotna jest kąpiel dziecka, która jest ważnym elementem codziennego rozkładu dania całej rodziny. Nie tylko ze względów czysto higienicznych, ale także dlatego, że poprzez mycie naszego dziecka buduje się i wzmaga więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami. O czym w tym przypadku powinniśmy pamiętać? Wanienka, w tym wypadku od razu powinniśmy zadbać o większą, ponieważ nasze maleństwo bardzo szybko rośnie. Przydatny będzie także stelaż, chyba że dysponujemy odpowiednim i bezpiecznym miejscem, gdzie będziemy mogli położyć wanienkę. Powinniśmy zadbać także o termometr do mierzenia temperatury wody, odpowiednio mydełko dla noworodków, myjkę, ręcznik oraz balsam do ciała po kąpieli.

Świeżo upieczeni rodzice powinni pamiętać również o akcesoriach niezbędnych podczas spacerów. Wózek z gondolą, wyposażony w moskitierę, folię przeciwdeszczową, osłonkę przeciwsłoneczną, śpiworek dla dziecka (potrzebny szczególnie zimą). Podczas podroży, konieczny jest także odpowiedni fotelik samochodowy. Nie należy zapominać także o akcesoriach niezbędnych do karmienia. Przydadzą się: wkładki ochronne do biustonosza, laktator, poduszka (która pomoże ułożyć dziecko do karmienia), a także śliniaki.

Ogólnie rzecz biorąc przygotowanie wyprawki to indywidualna spraw każdego rodzica. Koszt wyprawki zależy od tego czy kupujemy produkty nowe, czy używane. Niebagatelne znaczenie ma także producent, firma, w jakiej kupujemy kolejne rzeczy dla naszego maleństwa. Przeciętna wyprawka to koszt od 1500 do 3000 złotych, choć zdarzają się i takie przypadki, w których rodzice wydają nawet 5,6 czy 7 tysięcy złotych.