30 stycznia 2021

Regularnie uprawiana, dobrze dobrana aktywność fizyczna w ciąży, ma niezwykle ważny wpływ na jej pozytywny przebieg. Poprawie ulega praca i funkcjonowanie, zarówno układu oddechowo-krążeniowego, trawiennego jak i szkieletowo-mięśniowego. Aktywność fizyczna w ciąży wpływa pozytywnie nie tylko na matkę, ale także na dziecko. Ważne, by kobiety, która planuje zajść w ciąże, zadbała o swoją kondycję, przygotowała swoje ciało, przynajmniej pół roku przed zajściem w ciążę. Zdecydowanie prostsza jest kontynuacja ćwiczeń w ciąży, aniżeli przystosowywanie organizmu do obciążeń treningowych, w trakcie, w którym kobieta nosi w sobie rozwijający się płód. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, by w bezpośrednim czasie przed decyzją o zajściu w ciąże nie forsować nadmiernie swojego organizmu, gdyż nie wpływa to pozytywnie na poczęcie. Co ciekawe przeprowadzone badania, udowodniły, że kobiety aktywnie fizyczne zarówno przed jak i w trakcie ciąży, w czasie jej trwania przybierały średnio 3 kilogramy mniej. To samo dotyczyło kobiet, które aktywność fizyczną rozpoczęły już po zajściu w ciążę, jednak niezwykle istotna była regularność poprzez ćwiczenia minimum 3 godziny w tygodniu. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiety, które nie podejmowały aktywności fizycznej przed rozpoczęciem ciąży, bezpieczny trening mogą podjąć dopiero na początku II trymestru ciąży.

Warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna nie jest wskazana niestety w każdym przypadku. Każdorazowo rozpoczęcie jej przez ciężarną, należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, istnieją niestety schorzenia, choroby, które wykluczają aktywność fizyczną, w ciąży. Wykluczona jest w przypadku:

– Ciąży mnogiej i ciąży zagrożonej

– Wielowodzia i małowodzia

– Niedokrwistość

– Gestoza ciążowa

Z kolei aktywność fizyczną powinna być stosowana w umiarkowany sposób, przede wszystkim, gdy ciężarna cierpi na takie schorzenia, choroby jak: choroby serca, cukrzyca, rozejście spojenia łonowego, choroby psychiczne. Gdy tylko, nie ma przeciwwskazań, to kobietom w ciąży najczęściej zaleca się takie aktywności jak pilates, joga, nordic walking czy pływanie. Ze względu na to, że w pierwszym trymestrze ciąży istnieje zdecydowanie większe ryzyko poronienia, zaleca się przede wszystkim wspomniane pływanie, nordic walking czy spacer. Przede wszystkim należy odbyć konsultację z lekarzem, który zaleci jakie ćwiczenia można wykonywać w trakcie pierwszego, a jakie przenieść na drugi trymestr. W drugim trymestrze kobiety powinny postawić na trening wzmacniający odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ciężarna powinna unikać wykonywania ćwiczeń w pozycji leżącej. Trzeci trymestr powinien przebiegać pod dyktando ćwiczeń na dużej piłce gimnastycznej, pod czujnym okiem fizjoterapeuty. W tym czasie kobiet uczy się, w jaki sposób rozluźnić mięśnie aktywne podczas porodu.

W Śląskim Centrum Urologii Urovita proponujemy Państwu skorzystanie z terapii, która pomoże przeżyć te 9 miesięcy w sposób świadomy i w poczuciu bezpieczeństwa. Zapewniamy indywidualne podejście, intymną atmosferę oraz profesjonalny, uzależniony potrzebami i możliwościami pacjentki dobór zabiegów i ćwiczeń. Pamiętajmy, że zdrowa Mama to zdrowy Maluszek!