30 września 2020

Jabłka to owoce znane już od bardzo dawna, bo cieszyły podniebienia starożytnych Rzymian i Greków. U nas jabłonie były uprawiane już w Biskupinie (1600 r. p.n.e.), czego dowodzą badania archeologiczne. Widocznie już nasi przodkowie byli świadomi, ile dobrego kryje już jedno jabłko. A jest prawdziwą skarbnicą dobrych dla zdrowia składników! Zawierają praktycznie wszelkie występujące w naturze witaminy, sporo mikroelementów, w tym żelazo, cynk, potas i magnez. Jabłka to również błonnik i antyoksydanty. Taka ilość składników korzystnych dla zdrowia sprawia, że niewielki owoc ma dużą moc.

Błonnik sprawia, że wchłanianie cholesterolu jest zmniejszone, a zatem jabłka zapobiegają zawałom i miażdżycy oraz innych schorzeniom układu krążenia. Pomagają również uregulować poziom cukru we krwi, mają niski indeks glikemiczny, więc są polecane dla diabetyków.  Obecna w owocach kwercetyna dodatkowo zapobiega pojawiającej się u cukrzyków zaćmie. Zawartość witaminy C i flawonoidów, czyli silnych antyoksydantów daje im z kolei możliwość zwalczania wolnych rodników, na czym korzysta nasza skóra, bo starzeje się wolniej. Spowolnienie procesów utleniania chroni też komórki mózgowe, a zatem jedząc jabłka, poprawiamy pamięć i zdolności poznawcze oraz odwlekamy w czasie potencjalne problemy związane tymi funkcjami.

Kolejną zaletą jabłek jest możliwość wiązania jonów metali ciężkich i tworzenie nierozpuszczalnych soli tych pierwiastków, dzięki czemu są z organizmu wydalane. Kiedyś polecano je osobom pracującym w szkodliwych warunkach, na przykład w kopalniach i drukarniach. Przy obecnym zanieczyszczeniu środowiska wszyscy możemy z tej właściwości skorzystać. Owoce te są sycące, więc osoby dbające o linię też nie powinny pogardzić podobną przekąską. Zaś popijany z wodą ocet jabłkowy z rana, uzupełnia potas w organizmie oraz reguluje przemianę materii. Warto również przypomnieć, że w medycynie ludowej jabłka odgrywały sporą rolę w kłopotach z układem trawiennym.  Tarte i gotowane podawano dzieciom na biegunki, a dorosłym na niestrawności i wrzody żołądka. Herbatka ze skórek pomaga w przypadku stanów zapalnych gardła i w jamie ustnej.

Jak widać, pospolite jabłko ma niepospolite właściwości, dlatego warto po nie sięgać codziennie, pamiętając, że na surowo jest najzdrowsze!