15 września 2020

W połowie września przypada Europejski Dzień Prostaty. Czy trzeba ustanawiać święto, by męska część Pacjentów w XXI wieku musiała być uświadamiana w kwestii przerostu tego gruczołu i szeregu schorzeń z tym związanych? Niestety, trzeba…

Być może charakter badania, konieczność rozmowy na tematy wstydliwe, obawa, że w poradni będzie najpierw trzeba zgłosić się do Pań z rejestracji, sprawia, że mężczyźni rzadko i niechętnie odwiedzają urologa i chcą zbadać prostatę. To wielki błąd, ponieważ połowa mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia ma problemy z tym gruczołem. Co gorsza, badania pokazują, że coraz młodsi mężczyźni mają kłopoty wynikające z przerostu stercza, jak inaczej nazywa się prostatę. Przyczyn jednoznacznie lekarze i naukowcy nie potrafią wskazać, ale zmiany wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie mężczyzn, które z wiekiem się nasilają. Do przyczyn podwyższających ryzyko schorzeń gruczołu krokowego należą również otyłość czy zły tryb życia, czyli mało ruchu, a dużo przetworzonego jedzenia.

 

Sama prostata jest ważna, ponieważ jej wydzielina poprawia parametry nasienia: ruchliwość i żywotność plemników, wpływa więc na płodność męską. Młodzi mężczyźni rzadko miewają kłopoty zdrowotne związane z tym gruczołem, ale niepokoić powinny objawy takie, jak: utrudnione lub bolesne oddawanie moczu, częste, ale skąpe jego oddawanie oraz bóle zlokalizowane w obrębie miednicy lub pleców. To może być sygnał zmian nowotworowych, ale również łagodnego przerostu stercza i jego zapalenia. By rozwiać wątpliwości, zaleca się badanie u urologa. Najprostsze, bezbolesne i szybkie jest badanie per rectum, choć właśnie ono jest tym, którego mężczyźni unikają. Niepotrzebnie, bo urolog to lekarz jak każdy inny, a tego typu badanie, wykonywane setki, jeśli nie tysiące razy, nie robi na nim najmniejszego wrażenia! Można również wykonać badanie krwi, które wykazuje stężenie PSA (Prostate Specific Antigen, czyli antygen swoisty dla prostaty). U osób zdrowych jego stężenie we krwi jest niewielkie, a podwyższone parametry wykazane w badaniu mogą świadczyć o zmianach chorobowych. Wówczas lekarz wykonuje USG albo biopsję, by sprawdzić charakter tych zmian.

Jak wspominaliśmy, młodych mężczyzn zmiany prostaty dotykają rzadko, ale już po czterdziestym roku życia warto raz w roku kontrolować gruczoł krokowy, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie były przypadki nowotworu i jesteśmy w grupie ryzyka. Po pięćdziesiątym roku życia badania powinno się wykonywać jeszcze częściej, zwłaszcza że komfort życia znacznie ucierpi, jeśli nie powstrzyma się w porę choroby. Nie pozwólcie więc drodzy Panowie, by niewłaściwie pojęte poczucie wstydu miało wpływ na Wasze zdrowie! U nas badanie wykonacie w poczuciu komfortu i dyskrecji, a lekarze doradzą w kwestii profilaktyki lub wdrożą konieczne leczenie.