19 maja 2020
Wszyscy teraz zachowujemy szczególne środki bezpieczeństwa, chroniąc się przed epidemią koronawirusa. Nosimy maski, unikamy dużych skupisk ludzi i zakładamy rękawiczki. Staramy się wychodzić na spacer do lasu lub parku – tam, gdzie ludzi jest najmniej.
Zapominamy jednak, że w tym okresie niebezpieczeństwo kryje się na łonie natury. Lasy, parki, a nawet własne podwórko – to naturalne środowisko, w którym kryją się kleszcze.
Ugryzienie kleszcza bardzo łatwo przeoczyć. Jest ono bezbolesne. Mały pajączek najczęściej wybiera sobie miejsca trudno dostępne, takie jak kark, za uszami lub we włosach, pod pachami i na pośladkach.
Warto jednak pamiętać, że ugryzienie kleszcza może wywołać bardzo groźne choroby.
Co robić, gdy ugryzł Cię kleszcz?
Gdy już dojdzie do wbicia się kleszcza w nasze ciało, musisz jak najszybciej go stamtąd usunąć. Ryzyko zarażenia się jedną z chorób odkleszczowych, takich jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu, rośnie wraz z czasem przebywania kleszcza w naszej skórze.
Usuwając kleszcza nie stosuj żadnych sprejów lub olejków. Smarowanie masłem, olejem lub lakierem do paznokci nie ułatwi jego wyciągnięcia, może natomiast doprowadzić do wymiotów kleszcza. Na skutek tego patogeny w jego organizmie mogą uwolnić się do krwi człowieka.
Zaopatrz się wcześniej w specjalny sprzęt, który możesz zakupić w aptece. Kleszcza należy uchwycić jak najbliżej skóry obracając lekko przy wyciąganiu.
Jeżeli po usunięciu w skórze zostanie część kleszcza, warto udać się do lekarza.
Wyciągniętego kleszcza można oddać do laboratorium, by zbadać go na obecność krętek Borrelii.
Jak rozpoznać boreliozę?
Krętki Borrelii wywołujące boreliozę przedostają do ludzkiego organizmu przez ślinę lub wymiociny kleszcza.
Pierwsze objawy skórne mogą pojawić się w kilka dni po ukąszeniu, dlatego po usunięciu kleszcza warto obserwować miejsce ukłucia. Jeżeli na skórze pojawi się rumień wędrujący lub zauważysz inne niepokojące objawy (np. gorączka, zawroty głowy), należy od razu zwrócić się do lekarza.
Podjęcie leczenia na wczesnym etapie daje największe szanse na wyleczenie i uniknięcie powikłań.
Krętki Borrelii mogą zaburzyć również funkcjonowanie innych narządów: stawów, układu nerwowego, serca.
Jeżeli choroba wejdzie już w fazę rozsianą lub przewlekłą, leczenie będzie bardzo utrudnione. Nie zwlekaj!