19 marca 2020

 

Jak wszyscy doskonale wiemy, w całej Europie panuje niebezpieczny wirus COVID – 19.
Z dotychczasowych ustaleń wiemy, że powoduje on objawy przypominające grypę, jednak jest bardziej niebezpieczny, ponieważ prowadzi do zmian w obrębie płuc. 
Jednak sytuacja jest do opanowania. Stosując się do zaleceń lekarzy, jesteśmy w stanie skutecznie zapobiec dalszemu rozwojowi tej choroby i skutecznie wyleczyć Pacjentów, którzy zostali zakażeni. Wymaga to od nas nie lada wyzwania i poświęcenia. Przede wszystkim musimy sami od siebie wyegzekwować samodyscyplinę. Lekarze proszą i apelują o to, żeby stosować się do domowej kwarantanny i maksymalnie ograniczyć kontakt ze światem zewnętrznym – jest to najskuteczniejszy sposób na to, aby wrócić do normy.
Gorsza od wirusa może okazać się panika, w którą niestety, ale coraz głębiej popadamy.
 Chcemy powiedzieć Wam, w jaki sposób zachować bezpieczeństwo, jednocześnie nie popadając w skrajności. Pierwszą, istotną rzeczą jest przygotowanie gospodarstwa domowego na najgorsze. Oczywiście, ważne jest, żeby Wasza spiżarka i lodówka była odpowiednio wyposażona po to, by niepotrzebnie nie narażać się na kontakt z potencjalnie zarażonymi. Jednak mowa tu o kilku najważniejszych produktach, a nie pełnych wózkach zakupów.

Po kilku dniach spędzonych w domowym zaciszu każdy na nas ma ochotę wyjść na świeże powietrze. Jak najbardziej polecamy Wam spacer w okolicznym lesie czy parku. Ważne jest, aby wybrać porę i miejsce, w którym nie będzie zbyt wielu ludzi. Decydując się na wyście z domu, absolutnie musimy omijać poruszanie się komunikacją miejską. To największe skupisko bakterii.

Absolutnie nie możemy zapomnieć o regularnej i dokładnej higienie. Po powrocie do domu z pracy, spaceru czy zakupów, powinniśmy natychmiastowo umieścić odzież w praniu. Wirusy na przedmiotach utrzymują się minimum cztery godziny, a przecież nie ma pewności czy nie mieliśmy kontaktu z osobą zakażoną. Należy pamiętać o częstym myciu rąk, to one są najbardziej narażone na kontakt z bakteriami i wirusami. W tym celu dłonie należy dokładnie namydlić i myć przez minimum 30 sekund, po czym spłukać ciepłą, bieżącą wodą.

W tym czasie musimy powstrzymać się od wizyt u jakiegokolwiek lekarza. W trosce o bezpieczeństwo Pacjentów nasza przychodnia udostępnia możliwość odbycia tak zwanej teleporady. Oznacza to, że Pacjent po dodzwonieniu się do przychodni, zostaje połączony z gabinetem lekarza. W ten sposób uzyskacie poradę oraz kod do e – recepty. W razie stwierdzonej przez lekarza potrzeby istnieje możliwość odbycia wizyty w naszej przychodni.

Śledzenie informacji jest bardzo ważne, jednak jeszcze ważniejsze jest ich sortowanie. Nie możemy ulegać złudzeniom i wierzyć w każdą przekazaną nam wiadomość. W Internecie, aż roi się od fake newsów. Dlatego musimy kontrolować, czy strony, z jakich pozyskujemy wiedze na temat koronawirusa, są sprawdzone i wiarygodne.

Podsumowując, odpowiedzialność społeczna jest niezwykle ważna. Stosując się do zaleceń lekarzy, jesteśmy w stanie szybciej pokonać panujący w naszym kraju wirus. Żywimy nadzieję, że już niedługo cała sytuacja unormuje się i wrócimy do normalnej codzienności.