09 marca 2020

Zapewne każdemu z nas ciężko jest wyobrazić sobie poranek bez filiżanki gorącej kawy. Ten aromatyczny napój działa relaksacyjnie, pobudzająco, a co najważniejsze wspaniale smakuje. Poranne parzenie kawy stało się swego rodzaju rytuałem. Jednak coraz częściej pojawiają się opinie, które mówią o negatywnym wpływie kawy na organizm. Dlatego postaramy się przybliżyć Wam ten temat.

Głównym składnikiem kawy jest znana wszystkim kofeina, która przeciwdziała wpływowi adenozyny na organizm. Jest to produkt uboczny mózgu, którego uwalnianie się do organizmu powoduje zmęczenie, odczuwanie bólu i senność. Zadaniem kofeiny jest blokowanie receptorów adenozyny. Filiżanka kawy zawiera aż 90 miligramów kofeiny. 
Jej optymalna dawka to 3 miligramy na kilogram masy ciała.

Można zdementować wile mitów dotyczących picia kawy. Jednak chcemy przedstawić Wam tylko te najpopularniejsze. Pierwszym z nich jest to, że ten aromatyczny napój ma negatywny wpływ na pracę organizmu. Nic bardziej mylnego. Kawa ma bardzo pozytywny wpływ na pracę organizmu. Kardiolodzy rekomendują jej picie osobom borykającym się z chorobami sercowo – naczyniowymi. Lekarze i dietetycy nie widzą przeciwwskazań do picia kawy przez osoby usprawniające sport czy będące na diecie. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Faktem jest to, że przyczynia się ona do utraty tego minerału, jednak wynika to z faktu, że kawa jest moczopędna. Magnez usuwany jest z organizmu wraz z moczem. Jednak sama w sobie, dostarcza go znacznie więcej niż usuwa.

W Piramidzie Żywienia kawa zajmuje wysokie miejsce. Nie ma w tym niczego dziwnego. Poza kofeiną zawiera antyoksydanty i polifenole. To grupa związków chemicznych, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników i usuwają ich nadmiar z organizmu.
Kawa ma ogromnie pozytywny wpływ na nasze zdrowie i pracę organizmu. Nie tylko zmniejsza ryzyko udaru czy chorób wieńcowych, ale również pozytywnie wpływa na odpowiednie działanie wątroby. Dodatkowo regularne picie kawy przyczynić się może do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór gardła, trzonu macicy, okrężnicy, prostaty skóry czy właśnie wątroby. Naukowo udowodniono, że regularne spożycie kawy w ciągu dnia, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Ciekawym faktem jest to, że kluczową rolą działania kofeiny w organizmie jest genetyka. 
Każdy z nas posiada gen produkujący enzym odpowiedzialny za rozkład kofeiny.
Osoby, u których kofeina rozkładana jest wolniej, są bardziej narażone na gwałtowny wzrost ciśnienia we krwi po spożyciu kawy. Z kolei osoby z większą tolerancją na kofeinę, potrzebować będą jej znacznie więcej, dlatego po wypiciu większej ilości kaw, nie będą odczuwać żadnych negatywnych skutków.

Podsumowując, dla większości z nas, kawa nie jest w żaden sposób szkodliwa, a wręcz nawet prozdrowotna. Należy obserwować swój organizm – jeżeli po wypiciu kawy czujemy się źle, wówczas należy ją ograniczyć. Warto również odwiedzić lekarza rodzinnego w celu uzyskania porad medycznych.