20 lutego 2020

Zmęczenie najczęściej dopada nas w pracy. Doskonale znamy to uczucie, kiedy podczas wykonywania obowiązków, nagle doświadczamy uporczywego spadku energii.
O wiele bardziej utrata sił daje się we znaki w przypadku, kiedy siedzimy przy biurku, niż wtedy gdy jesteśmy w ciągłym ruchu. To normalne. W pierwszej chwili kawa może wydawać się najlepszym ratunkiem, jednak szybko przestaje ona być efektywna. Wtedy potrzebny jest inny, bardziej skuteczny sposób na radzenie sobie ze zmęczeniem. Chcemy zaproponować Wam kilka rozwiązań, które mogą okazać się zbawienne w krytycznym momencie zmęczeni. Spróbujcie je wprowadzić w codzienne życie.

Muzyka to świetny sposób na pozyskanie nowych sił do pracy. Każdy z nas ma jakąś melodię, którą lubi słuchać. Według badań ulubione rytmy dodają zarówno energii, jak i poprawiają nastrój. Jeśli więc odczuwasz spadek formy, załóż słuchawki na uszy i posłuchaj kilku ulubionych piosenek. Od razu odechce Ci się spać i poczujesz większą chęć do działania. Muzyka doskonale wpłynie również na Twoją koncentrację i kreatywność. Oczywiście odpowiednio należy ją dobrać, najlepsze będą energetyczne nuty.

Kolejnym świetnym sposobem na radzenie sobie ze zmęczeniem jest regularna aktywność sportowa. Popołudniowe zajęcia na siłowni, wieczorne czy poranne bieganie, bądź po prostu zwyczajna rozgrzewka, skutecznie odpędzą sen i dzięki pobudzonym endorfinom, dodadzą Ci mnóstwo energii na cały dzień. Brak ruchu bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie. Im mniej się ruszamy, tym bardziej stajemy się leniwi. Warto więc zadbać o to, by ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Sport korzystnie wpłynie na nasz układ oddechowy i krążeniowy. Jeśli więc dopada Cię zmęczenie, rusz się z fotela.

Odpowiednia dieta to kolejny sposób na zwiększenie energii. Powinniśmy unikać napojów energetycznych i słodyczy. Oczywiście dodadzą nam one siły, leczy tylko przez krótką chwilę. Cukier we krwi wzrośnie bardzo szybko, ale równie gwałtownie zmaleje, co przełoży się na nagły spadek energii. Należy również pamiętać o tym, że cukier powoduje otyłość, co wiąże się z problemami krążeniowo-oddechowymi, zwłaszcza prowadząc siedzący tryb życia. Dlatego należy wzbogacić swoją dietę o pełne wartości odżywczych produkty. Warto też zawsze mieć pod ręką owoce, które przez cały dzień stopniowo będą uwalniać energię. Będąc w pracy, nie zapominaj o regularnym nawadnianiu swojego organizmu. Pijąc wodę, masz gwarancję na to, że zmęczenie Cię nie dopadnie.

Jednak najprostszym sposobem na poprawę wydajności naszej pracy, jest regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym pracujemy. Najczęściej senność dopada nas w momencie, kiedy w biurze panuje ciepłe, ciężkie i nieświeże powietrze. Częste otwieranie okna może okazać się zbawienne. Gdy na zewnątrz jest zimno, wietrzyć należy krótko, ale intensywnie. W przypadku, kiedy do czynienia mamy z ładną pogodą, okno może być uchylone przez cały dzień, a nawet całą noc.