16 stycznia 2020

Jak wynika ze statystyk za większość zgonów w Polsce odpowiadają choroby układu krążenia. Odpowiednia kondycja serca i naczyń krwionośnych stanowi podstawę dobrego samopoczucia człowieka. Jeśli układ ten nie działa prawidłowo oddziałuje to na wiele innych narządów, np. mózg, mięśnie czy układ pokarmowy. Wystarczy jednak odpowiednia obserwacja swojego organizmu i bez problemu można zauważyć pierwsze objawy poważniejszych schorzeń, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu.

Jeśli zauważasz u siebie (lub kogoś z Twojego otoczenia), któreś z poniższych objawów, nie lekceważ tego i zgłoś się do lekarza.

 • Ból w klatce piersiowej
  Ból, który bardzo często towarzyszy chorobom serca ma charakter dławicowy. Związany jest on z niedokrwieniem serca, a wynika to z dysproporcji pomiędzy ilością tlenu jaki jest dostarczany do mięśnia sercowego, a tym jakie jest faktycznie zapotrzebowanie. Pacjenci odczuwają go jako gniecenie, pieczenie, czy ściskanie w klatce piersiowej. Zdarza się dość często, że nie klasyfikują go jako ból, a raczej jako uczucie dyskomfortu. Zwalają to na stres czy zmęczenie. Zazwyczaj trwa on kilkanaście minut (od ok. 2 do ok. 10). Bólowi, który dławi i trwa dłużej niż 30 minut, towarzyszą inne symptomy, np. obfite poty, nudności, wymioty, czy lęk przed śmiercią. Często ten ból jest też silniejszy od tego, który trwa około 10 minut.
 • Kołatanie serca
  Związane jest z nieprawidłową pracą mięśnia sercowego. Zazwyczaj serce bije szybciej, zmienia się siła skurczu lub zmianie ulega rytm jego uderzeń. Pacjenci kołatanie serca odczuwają jako przyspieszone lub niemiarowe bicie. Powodów takiego schorzenia może być wiele. Odpowiedzialny za to może być stres, emocje czy wysiłek. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że kołatanie może być objawem poważnych chorób serca, czy układu krążenia.
 • Obrzęki
  Obrzęki są wynikiem gromadzenia się płynów w przestrzeni pozanaczyniowej i pozakomórkowej narządów oraz tkanek. Zdarza się, że są one skutkiem długiego stania lub siedzenia, ale mogą być poważnym objawem chorób układu krążenia. Opuchlizna na nogach, stopach czy w okolicach dolnej części tułowia i klatki piersiowej może być symptomem zaburzeń pracy serca. Gdy obrzęk pojawia się w okolicach brzucha, czy nóg może on być efektem osłabienia prawej strony mięśnia sercowego.
 • Omdlenia
  Przyczyn utraty przytomności może być bardzo wiele, na przykład: przebywanie w dusznych pomieszczeniach lub zbyt długie stanie. Powtarzające się omdlenia są bardzo niepokojące, gdyż jedną z ich przyczyn mogą być także poważne schorzenia układu krążenia.
 • Zasinienia skóry
  Sine zabarwienie skóry, paznokci czy warg może wskazywać na uszkodzenie lub chorobę serca.
 • Do objawów, które już przy pierwszym wystąpieniu powinny skłonić do wizyty u lekarza należą: krwioplucie, duszności, zmęczenie, kaszel, częste oddawanie moczu (więcej niż jeden raz). Nie lekceważ tego!

Gdy zauważysz u siebie lub kogoś Ci bliskiego wyżej omówione objawy nie wahaj się tylko skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, a jeśli jesteś pod opieką kardiologa powiedz mu o swoich obserwacjach. Dzięki rozmowie możesz zapobiec poważniejszym komplikacjom. Pamiętaj, że profilaktyka ratuje życie i zdrowie.