25 grudnia 2019

Święta to czas, kiedy wszyscy możemy usiąść przy świątecznym stole, by spędzić trochę czasu z rodziną.

Spożywamy różnego rodzaju potrawy. Niestety wśród nich znajdą się również ciężkostrawne, które stanową duże obciążenie dla naszego organizmu.

Nasi specjaliści radzą, jakich zasad warto przestrzegać, żeby uniknąć problemów ze strony układu pokarmowego.

Po pierwsze – umiar

Nie musisz łamać tradycji dotyczącej skosztowania każdej potrawy na świątecznym stole, ale nie oznacza to, że porcja każdej potrawy ma być ogromna. Wystarczy przecież tylko spróbować. Pierwszymi objawami, które zwiastują, że zjadłeś już za dużo, jest poczucie duszności, senność, odczuwanie gorąca czy pocenie się. Powyższe symptomy powinny skłonić nas do odstawienia talerza.

Po drugie – ruch

Warto również odejść od stołu i przejść się na świeżym powietrzu. Dzięki temu jelita nie będą w ciągły ucisku i będą mogły kontynuować proces trawienny.

Po trzecie – sięgnij po środki

Jak możesz wesprzeć żołądek, jelita oraz wątrobę? Natura znalazła odpowiednie rozwiązanie, które wspomogą powyższe narządy.

Spożywanie dużej ilości pikantnych potraw oraz przejadanie się dość często skutkuje zgagą oraz cofaniem się kwasów żołądkowych do gardła. Powoduje to nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku i gardle.

W aptece z pewnością znajdziesz skuteczne środki na zgagę. Możesz również wypróbować rozwiązania ziołowe, takie jak rumianek, miętę, kminek lub koper włoski.

Musimy jednak pamiętać, że zarówno środki farmaceutyczne, jak również zioła nie są zalecane dla kobiet ciężarnych lub dzieci.

Kolejnym objawem przejedzenia są wzdęcia. Bardzo często są one spowodowane potrawami, takimi jak nasiona strączkowe, kapusta lub napoje gazowane.

Po czwarte – pamiętaj o wątrobie

Przejedzenie i alkohol odciska swoje piętno również na wątrobie. Dlatego należy zadbać również o ten organ, gdy za dużo zjedliśmy. Aby wspomóc wątrobę możesz sięgnąć po kurkumę.  Przyprawa ta wspomaga produkcję żółci oraz soków żołądkowych, reguluje pracę jelit, pomoże pozbyć się uczucia pełności.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego po zioła oraz środki farmaceutyczne lepiej jest sięgnąć zanim zasiądzie się do stołu.

Jeżeli masz częste problemy żołądkowe, jest Ci niedobrze po zjedzeniu niektórych potraw – skonsultuj się z lekarzem.