23 października 2019

Coraz mniej się ruszasz? Preferujesz odpoczynek statyczny – w domu na kanapie? W pracy również większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej? Właśnie taki tryb życia negatywnie może odbić się na Twoim zdrowiu. Może jeszcze nie w tej chwili, ale po jakimś czasie zaczniesz zauważać pierwsze dolegliwości, które będą wynikiem siedzącego trybu życia.

Najczęściej mała aktywność fizyczna oraz długie godziny spędzone w pozycji siedzącej przyczyniają się do rozwoju takich schorzeń jak:

  • Bóle głowy

Siedząc za biurkiem bardzo często nie dbamy o prawidłową pozycję ciała, garbimy się, a przez to mogą pojawić się bóle głowy. Pozycja siedząca sprawia również, że nie oddychamy pełną piersią. Małe wdechy obniżają poziom tlenu w organizmie. Niedotlenienie wywołuje zawroty oraz ból głowy.

  • Zaparcia

Siedząca, bądź leżąca pozycja ciała może przyczynić się do ucisku jelit. W tym przypadku pojawi się problem z wypróżnianiem się, co może skutkować powstaniem syndromu leniwego jelita. Odkładające się na ściankach tego narządu resztki mogą wytwarzać toksyny, które w negatywny sposób wpływają na stan przewodu pokarmowego. Zaparcia mogą również doprowadzić do powstania hemoroidów, które często mogą krwawić.

  • Nadwaga

Do siedzącego trybu życia często dochodzi problem nadmiernego i zbyt częstego sięgania po jedzenie. Najczęściej jednak nie są to zdrowe przekąski – owoce czy warzywa – ale właśnie słodka, sycąca przystawka, która nie ma w sobie zbyt wielu składników mineralnych czy witamin. W tym przypadku nadmiar kalorii nie jest spalany podczas aktywności fizycznych, ale zamieniany na tłuszcz i magazynowany w organizmie.

  • Bóle pleców

Pozycja siedząca utrzymywana przez długi czas jest szkodliwa dla układu kostnego. Mięśnie kręgosłupa stają się wtedy słabsze i nie potrafią utrzymać odpowiedniej pozycji, dlatego u coraz większej ilości osób można zauważyć charakterystyczne przygarbienie. Częstym schorzenie jest również choroba dyskowa, która objawia się bólem w części krzyżowej promieniującym na pośladki i uda. Powstała w związku z tym przepuklina w tej części kręgosłupa doprowadza do wypchnięcia dysku.

 

Jak zapobiec tym i wielu innym schorzeniom oraz nie doprowadzić do bardzo uciążliwych chorób cywilizacyjnych?

Przede wszystkim warto pamiętać o aktywności fizycznej, która pomoże wzmocnić mięśnie kręgosłupa: spacery, pływanie, ćwiczenia wzmacniające. Pomoże to uniknąć również niebezpiecznych chorób w przyszłości: zawału, nadciśnienia czy nowotworów.

Pamiętaj o zdrowej diecie: zamień słodkie przekąski na takie, które zawierają składniki odżywcze i witaminy.

Siedzący tryb życia źle wpływa na nasz organizm! Nie sprowadzaj na siebie chorób!