26 września 2019

Codziennie narażamy nasze serce i układ krwionośny na dolegliwości i choroby przewlekłe, które mogą pojawić się z powodu naszego zaniedbania. Aby Twoje naczynia krwionośne i najważniejszy mięsień przez długi czas mogły cieszyć się zdrowiem, należy zmienić nawyki, przyzwyczajenia.

Przygotowaliśmy kilka porad, żebyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się dobrą wydolnością naszego układu krwionośnego.

  • Zmiana nawyków żywieniowych

Jedz częściej, ale w mniejszych porcjach (4-5 razy dziennie). Staraj się tak bilansować swoją dietę, by dostarczać organizmowi najpotrzebniejsze składniki, a ograniczaj te, które są szkodliwe dla serca (na przykład wyroby cukiernicze czy fast foody). Do swojej diety musisz włączyć ryby, owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste. Najadanie się na wieczór nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż sprzyja powstawaniu otyłości, co prowadzi do chorób układu krwionośnego.

  • Regularny ruch

Bieganie, pływanie, jazda rowerem – znajdź swoją dyscyplinę! Lepiej ćwiczyć umiarkowanie, ale regularnie. Przede wszystkim ruch powinien być dla Ciebie przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, nie warto rozpoczynać gwałtownych mocnych treningów. Pamiętaj, by każdą aktywność rozpoczynać od rozgrzewki. Małymi krokami do celu.

  • Unikaj używek

Palenie sprzyja rozwojowi choroby miażdżycowej, która objawia się odkładaniem płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych powodując zmniejszenie ich średnicy. Badania wskazują, że dopiero po 5 latach od wypalenia ostatniego papierosa ryzyko wystąpienia chorób serca spada do poziomu osób, które nie paliły. Nadużywanie alkoholu w dużych ilościach również przynosi straty dla organizmu: przyśpiesza akcję serca i zaburza jego rytm.

  • Unikanie stresu

Nadmiar stresu, któremu jesteśmy poddawani na co dzień, powoduje bardzo duże szkody. Gdy nasz organizm jest poddawany długotrwałemu stresowi, serce bije szybciej, naczynia krwionośne w jamie brzusznej się zwężają. Na dłuższą metę jest to duże obciążenie dla organizmu, dlatego warto warto zadbać o swój spokój i oddać się chwili relaksu.

  • Badania kontrolne

Regularne badanie poziomu cholesterolu oraz cukru może zapobiec rozwojowi miażdżycy. Ponadto istotnym elementem profilaktyki chorób serca i układu krwionośnego jest kontrola ciśnienia krwi. Gdy przynajmniej jedna wartość pomiaru jest wyższa niż 140/90  mmHg,  należy zgłosić się do lekarza na konsultację.

Jeżeli chcesz wiedzieć, w jakiej kondycji jest Twoje serce lub poznać więcej szczegółów o tym, jak możesz wspomóc swój układ krwionośny – skonsultuj się ze specjalistą kardiologiem.