11 lipca 2019

Czy Twoje dziecko myje rączki po wyjściu z toalety, po powrocie z przedszkola, ze szkoły, po bawieniu się z innymi dzieciakami na placu zabaw lub na plaży, czy też po kontakcie ze zwierzętami?

A jak często Ty myjesz ręce?

Czasem nie da się zobaczyć na „pierwszy rzut oka”, że ręce są brudne. Jednak zazwyczaj nawet podając rękę drugiej osobie przekazujemy jej setki milionów bakterii.

W okresie wakacyjnym dużo osób odwiedza kraje tropikalne. Przed wyjazdem do takich miejsc warto zapoznać się z informacjami w poradnikach odnośnie szczepionek, jedzenia, wody pitnej, gdyż miejscowi mieszkańcy zwykle mają inną florę bakteryjną w organizmie.

Nieostrożne zachowanie turystów, dotykanie poszczególnych przedmiotów, przebywanie w środowisku nie do końca czystym często skutkuje biegunką lub wystąpieniem groźnej i przewlekłej choroby.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Nie myjąc rąk, narażamy się na kontakt z brudem, chorobotwórczymi wirusami i bakteriami, grzybami, pierwotniakami i jajami pasożytów.

Choroby brudnych rąk powodują różne nieprzyjemne symptomy.

❌ Wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz typu B:

ból mięśni, ból stawów, wysoką temperaturę, ogólne osłabienie oraz zmęczenie, ból brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, w zaawansowanym stadium – ból w prawym podżebrzu).

❌ Bakteryjne zapalenie jamy ustnej:

pojawiają się dolegliwości skórne i równolegle zmiany chorobowe w jamie ustne: pęcherzyki, zaczerwienienia oraz nadżerki i owrzodzenia.

❌ Tasiemiec:

bóle brzucha, wymioty, nudności, redukcję masy ciała, brak apetytu, apatię, nadmierną pobudliwość, biegunkę i zaparcia.

❌ Salmonella:

gorączkę, silne bóle brzucha, bolesne skurcze jelit, biegunkę, nudności i wymioty.

❌ Owsiki:

swędzenie w okolicach odbytu,  bóle brzucha oraz bóle głowy, zgrzytanie zębami, utratę apetytu, spadek masy ciała, bladość skóry, podkrążone oczy.

❌ Czerwonka bakteryjna (dyzenteria):

wodniste lub krwawe biegunki, bolesne skurcze jelit, bóle brzucha, gorączkę i złe samopoczucie, nudności i wymioty, odwodnienie organizmu.

Pamiętaj! Mycie rąk powinno odbywać się co najmniej 20-30 sekund, przy użyciu ciepłej wody i odpowiednich środków czystości!

Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!