Czy Twoje dziecko myje rączki po wyjściu z toalety, po powrocie z przedszkola, ze szkoły, po bawieniu się z innymi dzieciakami na placu zabaw lub na plaży, czy też po kontakcie ze zwierzętami?
A jak często Ty myjesz ręce?
Czasem nie da się zobaczyć na „pierwszy rzut oka”, że ręce są brudne. Jednak zazwyczaj nawet podając rękę drugiej osobie przekazujemy jej setki milionów bakterii.
W okresie wakacyjnym dużo osób odwiedza kraje tropikalne. Przed wyjazdem do takich miejsc warto zapoznać się z informacjami w poradnikach odnośnie szczepionek, jedzenia, wody pitnej, gdyż miejscowi mieszkańcy zwykle mają inną florę bakteryjną w organizmie.
Nieostrożne zachowanie turystów, dotykanie poszczególnych przedmiotów, przebywanie w środowisku nie do końca czystym często skutkuje biegunką lub wystąpieniem groźnej i przewlekłej choroby.
Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Nie myjąc rąk, narażamy się na kontakt z brudem, chorobotwórczymi wirusami i bakteriami, grzybami, pierwotniakami i jajami pasożytów.
Choroby brudnych rąk powodują różne nieprzyjemne symptomy.
❌ Wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz typu B:
ból mięśni, ból stawów, wysoką temperaturę, ogólne osłabienie oraz zmęczenie, ból brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, w zaawansowanym stadium – ból w prawym podżebrzu).
❌ Bakteryjne zapalenie jamy ustnej:
pojawiają się dolegliwości skórne i równolegle zmiany chorobowe w jamie ustne: pęcherzyki, zaczerwienienia oraz nadżerki i owrzodzenia.
❌ Tasiemiec:
bóle brzucha, wymioty, nudności, redukcję masy ciała, brak apetytu, apatię, nadmierną pobudliwość, biegunkę i zaparcia.
❌ Salmonella:
gorączkę, silne bóle brzucha, bolesne skurcze jelit, biegunkę, nudności i wymioty.
❌ Owsiki:
swędzenie w okolicach odbytu, bóle brzucha oraz bóle głowy, zgrzytanie zębami, utratę apetytu, spadek masy ciała, bladość skóry, podkrążone oczy.
❌ Czerwonka bakteryjna (dyzenteria):
wodniste lub krwawe biegunki, bolesne skurcze jelit, bóle brzucha, gorączkę i złe samopoczucie, nudności i wymioty, odwodnienie organizmu.
Pamiętaj! Mycie rąk powinno odbywać się co najmniej 20-30 sekund, przy użyciu ciepłej wody i odpowiednich środków czystości!
Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!