13 czerwca 2019

Ukąszenia, ugryzienia, użądlenia i ukłucia często zdążają się latem: podczas wyjazdów, w ogrodzie a nawet w domu.

Znaki po ukąszeniach owadów i pajęczaków to nie tylko problem estetyczny, lecz także często spory ból, swędzenie, pieczenie i opuchlizna.

Każde ukąszenie leczy się w inny sposób. Nie wszystko co pomaga na komary, przynosi ulgę po ukąszeniu innych owadów i pająków.

Nie wiesz, co cię ugryzło? Oto najbardziej powszechne typy ukąszeń.

Kleszcze

Kleszcze wyczuwają swoją ofiarę z bardzo dalekich odległości. Po przedostaniu się na skórę szukają miejsca, w którym naskórek jest cienki. Można je znaleźć najczęściej za uszami, pod pachami, pod kolanami lub w okolicy pachwiny. Kleszcze bezboleśnie przebijają skórę nie powodując swędzenia lub podrażnienia. Dlatego właśnie może się zdarzyć, że odkrywasz go po kilku dniach, kiedy jego rozmiary znacznie się zwiększą.

Nie wszystkie kleszcze roznoszą patogeny. Jeżeli jednak po kilku tygodniach od ugryzienia zaobserwujesz rumień wędrujący  – może być sygnał zakażenia boreliozą. Znak ten będzie miał charakterystyczny wygląd: zaczerwieniony po środku, stopniowo bledniejący, a na obrzeżach ponownie zaczerwieniony. Rumień może być bardzo niewyraźny.

Jeżeli zaobserwowałeś na swoim ciele taki rumień lub po ugryzieniu kleszcza masz złe samopoczucie, podwyższoną temperaturę czy nudności, należy zgłosić się do lekarza.

Komary

Po ugryzieniu komara najczęściej pojawia się ból i swędzący ślad, który najbardziej dokucza podczas snu. Objawy znikają już po kilku dniach. Jeżeli cierpisz na intensywną alergię na komary możesz mieć również inne dolegliwości: duży obrzęk, a także wysypkę alergiczną na całym ciele, stany zapalne skóry, zawroty głowy, nudności oraz gorączkę. Jeżeli występują takie objawy należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

Pluskwy

Pluskwy często znajdują się w mieszkaniach w przedmiotach z drewna, papieru i tkanin. Ich obecność można też zaobserwować poprzez ukąszenia na ciele. Nie łatwo jest się ich pozbyć. Po ugryzieniu zostawiają charakterystyczne ślady w linii lub trójkącie, które wywołują uporczywe swędzenie. Aby zminimalizować świąd należy stosować odpowiednie przepisane przez lekarza preparaty.

Pająki

Pająki domowe w Polsce zazwyczaj nie są jadowite, w odróżnieniu od gatunków tropikalnych. Ugryzienie pająka może mieć różne objawy. Zależy to od rodzaju pająka, który cię ukąsi. Zazwyczaj zostawiają one drobny ślad na skórze: dwa małe punkty położone blisko siebie, które mogą być lekko zaczerwienione. Niektóre pająki mogą nie zostawiać śladu wcale. Jeżeli miejsce wokół ugryzienia staje się gorące a opuchlizna się rozprzestrzenia, należy skorzystać z porady lekarskiej.